Aká bola sezóna prechodov 2014?

O týždeň sa začína leto, nuž a my sme tento rok trochu zmeškali ten správny termín pre uzavretie sezóny bežkárskych prechodov. Možno aj preto, že posledná zima bola trochu netradičná. Skúsim to teda napraviť teraz.

Keď nás na Mikuláša prekvapila bohatá snehová nádielka, hlavami nám leteli myšlienky na to, aká sezóna je asi pred nami. Oficiálne nebola ešte ani len zima, a v Roháčskej doline sme sa začiatkom decembra 2013 vybláznili v prašane, ktorý nám siahal nad kolená. Akí vďační sme neskôr boli za tento deň!

Zimu takú chudobnú na sneh si na Orave málokto pamätá. Ako sa blížili sa prvé prechody, uvažovali sme, ako sú na takéto podmienky organizátori pripravení. Keď však sezóna bola už v plnom prúde, a snehu stále nikde, začínalo to vyzerať vážne. Ukázalo sa však, že ani organizátori, ani skalní účastníci sa tak ľahko odradiť nenechajú, a prechody si dokážu užiť v akejkoľvek podobe.

Účasť na väčšine prechodov bola samozrejme nižšia než predošlé roky, no nie tak dramaticky ako by sa mohlo zdať. Väčšinu akcií totiž organizátori zvládli v podobe pešieho prechodu, niekde sa vyskytli dokonca cyklisti. Pár akcií však muselo byť aj odvolaných vzhľadom na miestne podmienky (napr. blatistý terén, ak trať viedla prevažne po poliach, prípadne z iných dôvodov). Na bežkách sa nakoniec konali len 3 prechody.

My sme sa v tejto zvláštnej sezóne pokúsili vyjsť bežkárom v ústrety aspoň pravidelnými týždennými prehľadmi snehových podmienok. Vždy pred víkendom sme preverovali konanie prechodov priamo u ich organizátorov. Opäť im veľmi ďakujeme za výbornú spoluprácu! Aj vďaka ich ochote sa nám, napriek tomu že sa v túto sezónu na internete objavili viaceré prehľady zimných akcií, podarilo udržať najpresnejší a najobsiahlejší kalendár sezóny.

Ďalšou z noviniek bolo aj spustenie stránky „Bežky na Orave“ na Facebooku – vďaka nej sa o novinkách a všetkých zmenách v kalendári prechodov mnohí z vás dozvedia jednoduchšie a rýchlejšie. A malým bonusom bol dokonca grafický návrh plagátov akcií pre tých organizátorov, ktorí v tíme nemajú vlastného grafika. V tejto sezóne sa nám to podarilo v dvoch prípadoch, takže ak potrebujete pri organizovaní prechodu pomoc v tejto oblasti, neváhajte a kontaktujte nás.

Leto na Orave ponúka tiež široké možnosti ako stráviť voľný čas. Či sa už venujete turistike, behu, cyklistike alebo inému športu, prajeme Vám veľa fantastických zážitkov. Ešte raz Vám všetkým ďakujeme za Vašu priazeň, a tešíme sa na Vás opäť v zime!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *