Bežecké trasy

Na tejto stránke by sme chceli priblížiť niektoré upravené bežecké okruhy, ktoré sa na Orave nachádzajú. Netrúfame si zmapovať situáciu na celej Orave, ale ponúkame aspoň prehľad základných informácií o okruhoch a trasách, o ktorých vieme. Ak viete o takej, ktorá sa na tejto stránke nenachádza, dajte nám vedieť, radi ju pridáme.

Posledná aktualizácia prehľadu: 29.2.2020

Dolný Kubín – Bežecký areál Kuzmínovo

Poznámka: V roku 2020 zatiaľ neboli vhodné snehové podmienky pre bežkovanie v areáli Kuzmínovo, trate sú večer osvetlené, ale bez snehu.

Ide o asi najstarší areál v Dolnom Kubíne, nachádza sa prakticky v centre mesta. Trate v celkovej dĺžke približne 2 km sa nachádzajú v štyroch úrovniach nad sebou a sú prepojené, takže sa dajú rôzne kombinovať. Začínajú sa pri chate Kuzmínovo, ku ktorej sa dostanete od Florinovho domu alebo od reštaurácie Koliba. Trate udržiava ŠK Meteor resp. Technické služby Dolný Kubín, a vo večerných hodinách sú osvetlené do 22h, takže v pracovné dni ponúkajú ideálnu príležitosť dostať sa na bežky aj pre tých, čo to za denného svetla nestihnú.

Okrem Kuzmínova je v Kubíne udržiavaná aj trať na sídlisku Bysterec za železničnou traťou, a od januára 2019 skúšobne aj trať na sídlisku Brezovec pri bývalej ZŠ na Nemocničnej ulici.

Kubínska hoľa – trasa od chaty Koliesko

Lyžiarske stredisko Kubínska hoľa asi netreba zvlášť predstavovať, je tu k dispozícii aj upravovaná bežecká trasa (klasika aj korčuľovanie) v dĺžke približne 5 km, od chaty Koliesko smerom na Revišné. Trasa kopíruje modrú turistickú značku po lesnej asfaltovej ceste, je málo frekventovaná a nenáročná, vedie prevažne smrekovým lesom.

Dolný Kubín – Trniny

Poznámka: trasy sú udržiavané príležitostne, podľa podmienok. V roku 2020 zatiaľ neboli vhodné snehové podmienky pre bežky pod Trninami.

Lúky nad Bystercom, pod Trninami, sú ideálnym voľnočasovým areálom – v lete na beh a vychádzky, v zime zas na bežky. Nedávno v tejto oblasti začal so strojovou úpravou bežeckej trate skútrom Miňo Pisarčík, známejší ako Pisošport. K dispozícii je tak stopa pre klasiku o celkovej dĺžke odhadom viac než 7 km. Nástupným bodom je napríklad Dom smútku pri mestskom cintoríne, kde je aj možnosť zaparkovať, ale ak túto oblasť poznáte, na stopu sa dostanete aj z ostatných miest (či už z Malého Bysterca alebo od lokality Nad Brehmi).

Mútne – trate pod Pilskom

V Mútnom pripravili až 30 km bežeckých tratí pod Pilskom. Nastúpiť je možné na dvoch miestach – v Mútniku pri futbalovom ihrisku, alebo na Píle – na oboch sú k dispozícii parkovacie miesta.

Zuberec – Roháče

Aj pod Roháčmi je k dispozícii viac než 20 km tratí, upravených na klasiku aj korčuľovanie. Ich zoznam aj mapku nájdete na obecnej stránke.

13 názorov na “Bežecké trasy

 1. Vrelo odporúčam trasu po cykloturistickom chodníku Trstená – Suchá hora, pokračuje až do Nového Targu. Po hranicu a späť je to zhruba 30 km 😉
  Dnes navštívené, 29,6 km presne za 4 a pol hodiny. Na niektorých miestach si treba dávať pozor na jazdu, nedostatok snehu.

 2. Sú tu dátumy akcií, čo je v poriadku. Dosť veľký nedostatok je, že nie sú uvedené podrobnosti ako mapky, reliéf (prevýšenie), spoje vlakové či autobusové.

  • Ďakujeme za spätnú väzbu – ku akciám zverejňujeme podklady tak ako sú k dispozícii od obcí a organizátorov. V niektorých prípadoch je k dispozícii aj prehľadná mapka, inokedy aspoň orientačná.

   Pri mnohých prechodoch sa trasa každý rok upravuje podľa aktuálnych podmienok, a mapku nemajú k dispozícii ani organizátori. Z niektorých prechodov máme k dispozícii GPS záznam a chceli by sme aspoň k nim pripraviť mapky v jednotnom formáte, zďaleka však nepôjde o všetky akcie a opäť tu bude aj riziko, že trasa sa mierne upravuje každý rok, takže aj takáto mapa bude len orientačná.

   Ale sme si tohoto nedostatku vedomí a skúsime s tým do budúcnosti niečo spraviť. Pokryť spoje verejnej dopravy už nie je v našich silách, existujú iné stránky, ktoré toto už v súčanosti robia lepšie než by sme to dokázali spraviť my.

   • Stačilo by publikovať na stiahnutie gpx alebo klm záznam trasy a každý si to môže vložiť do internetovej mapy (napr. cykloserver.cz) kde môže generovať aj výškový profil cesty. Tento záznam môže byť každý rok iný.

 3. My sme posledné dva víkendy boli v Roháčoch. Snehu habadej – neskutočne veľa.

  Vyskúšali sme trasu od Zverovky, hore Roháčskou dolinou až na zasypanú Ťatliačku. Na mapke tratí je vyznačená zelenou (len po Adamcuľu) ale ani jeden krát nebola na mieste stopa nijako upravovaná. V sobotu 23.3. to bolo ešte fajn – bola stopa od skialpinistov, a úplne ľudoprázdna dolina, mrazy.

  V piatok 29.3. to už bolo horšie, pár zúfalcov sa vybralo aj na pešo a bez snežníc, takže svojpomocná stopa bola prakticky v celej dĺžke komplet rozdupaná, a čo sme prešľapali nanovo, bolo na spiatočnej ceste rozdupané opäť. Zadosťučinením bolo že aj najvytrvalejší pešiaci to otočili pár 100m pod Ťatliačkou lebo to bolo bez snežníc/lyží naozaj šialenstvo – zapadali miestami po pás. 🙂

 4. Tak na Kubinskej stale stopa a sneh drzi, bol som tam v piatok. Pri sucasnom stave dufam ze este 3 tyzdne, mozno aj v maji budeme jazdit. Tam to je ako pocas decembra. Kto pride posilnit stopu?

   • Na túto trasu sa nastupuje v rovnakom mieste ako na zjazdovky na Kubínskej Holi – pri chate Koliesko. Je tam veľké parkovisko pre celé lyžiarske stredisko takže je to v pohode prístupné autom. Od parkoviska potom treba prejsť krížom cez zjazdovku, a ďalej pokračovať po trase modrej turistickej značky do smrekového lesa (na okraji lesa je aj rázcestník). Až do 7.4. je denne v prevádzke aj samotné stredisko.

 5. Kubinska dnes 21.2.2013. Trat uz nebola par dni upravena (ratrakom), ale stopa je tam prejazdena slusne. Neviem ci uz koli koncu sezoy to prestavaju upravovat alebo preco, ale predosle tyzdne, vzdy ked prisnezilo, tak cez noc, ked upravuju zjazdovky, tak ratrakom presli aj celu trasu do Revisneho a dalo sa tam aj vyborne korculovat (je to siroka lesna cesta, sela sirka krasne upravena). Kym zase nenasnezilo trat bola vyborna vzdy. Len raz sa mi stalo ze som tam prisiel okolo obeda a bolo na trati asi po kolena snehu, ale to snezilo nad ranom a kedze upravuju trate v noci tak uz to bolo zasnezene a prakticky neprejazdne. Teraz aj posnezilo ale uz to neratrakovali. Snehu je tam ale veeela, ticho, klud. Pre zdatnejsich a ti co poznaju teren okolo, sa da spravit krasna trasa od najvyssieho posedu, okolo totemu cez luky az do Benovej Lehoty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *