Cez päť chotárov 2013

Cez päť chotárov 2013Meteorológovia sľubovali slnečný víkend, a tak som sa tento rok pridal ku otcovi, sestre, a Rišovi, a v sobotu ráno sme sa vybrali do Vyšného Kubína. Vyrazili sme medzi poslednými okolo pol desiatej, a hneď v najdlhšom stúpaní prechodu mi Rišo ufujazdil, len tak sa za ním zaprášilo. Ranné mraky sa pomaly roztrhali, a nad vrcholkami stromov sa týčil vrchol Choča. Namiesto kochania sa okolitými krásami som však uháňal, čo mi sily stačili, za strateným parťákom, a závidel oddychujúcim skupinkám popíjajúcim rôzne tekutiny.

Napriek tomu, že som skoro dušu vypustil, som ho nedobehol – s podozrením, že odbočil kdesi do lesa, a vrátil sa potajomky domov, som ho nakoniec našiel až hore, nad sedlom Varta.

Tu už na bezoblačnej oblohe zvíťazilo slnko, a z tvárí účastníkov žiarila pohoda. Spustili sme sa do sedla, kde sa nám na občerstvovacej stanici ušla Horalka, a pokračovali sme opäť do kopca. Tu na mňa prišla kríza, ale ako prišla, tak odišla – hneď na konci stúpania, v najvyššom bode prechodu. Pohľady na Veľký Choč vystriedali výhľady na Roháče a Malatinú, a nasledoval najlepší zjazd dňa. Každý volil v prašane vlastnú stopu, a čoskoro sa začali zo svahu dvíhať prvé biele obláčiky snehu, z ktorých trčali, nohy, ruky, lyže, a po chvíli sa zväčšia objavil aj celý bežkár. Človek sa hneď cítil lepšie, keď v tom nebol sám.

Po prekročení cesty do Malatinej nasledoval návrat po druhej strane doliny, v menej náročnom teréne, kde krátke stúpania striedali mierne klesania. Slnko sa nám schovalo za mraky, a s ubúdajúcimi silami ma hnala dopredu hlavne vízia guláša v cieli.

Do Vyšného Kubína sme dorazili o 14:40, od obutia bežiek nám to teda trvalo niečo cez 4 hodiny. Aktuálny ročník prekvapil takmer dvojnásobnou účasťou oproti roku 2012 – prekročila číslo 300. Trasa prechodu poskytuje nádherné výhľady, a aj keď dala zabrať, tak mi (s výnimkou nekonečného stúpania hneď na začiatku) nepripadala extrémne náročná. GPS na konci ukázalo, že sme prešli 20,7 km, a vystúpali 650 výškových metrov. Na výškovom profile vidno obidve výrazné stúpania (pred aj za sedlom Varta) ako aj miernu a klesajúcu druhú časť prechodu. Pre záujemcov je k dispozícii aj GPX súbor s trasou prechodu, ale na štarte vo Vyšnom Kubíne sme zo začiatku zrejme išli inou uličkou než bola oficiálna trasa.

Nezabudnite si tiež pozrieť vydarené fotografie a momentky z prechodu od Jána Sopúcha.

5 názorov na “Cez päť chotárov 2013

 1. toto je jedna supeeeer správa. Som veľmi rád že sa začali takéto stránky objavovať na nete. My sme absolvovali prechod Jánošíkovým krajom organizovaným Oďom Ďurčanským zo Žiliny. Trasu cez 5 chotárov somišiel na horskom biku. Milujeme Oravskú prírodu a tamojších ludí. Pridite pozrieť aj na Javorníky- je tam super stopa- riadi to Žilinský VUC. Stojí to za to- Husárik (staré stredisko a hotel nad Čadcou) až na Portáš- samozrejme nie na jeden den ale do Dlhého Poľa resp. na Semeteš to dojde aj nie moc skúsený bežkár. Ak vyjde počko tak výhľady sú až po vaše Roháče. Mňamky mňam

  • Ďakujeme za komentár! 🙂

   O prechode Jánošíkovym krajom vieme, ale nestihli sme ho zaradiť. Na trasu v Javorníkoch som narazil vďaka kešerom, ktorí tam nedávno spravili nočný bežkársky event. Snáď sa nám ju podarí v tejto sezóne aj vyskúšať.

 2. Takiej imprezy szukaliśmy ;-).Bardzo nam się podobało.Interesujaca trasa, piękne widoki. Dziękujemy organizatorom, a zwłaszcza Ivanowi za pomoc. Wyborny gulasz, pyszne szyszki (chociaż u nas szyszki rosną tylko na drzewach).

  • Maciek, teší nás, že sa Vám páčilo na bežkách vo Vyšnom Kubíne.
   Oczywiscie zapraszamy rowniez w nastepnym roku.
   Dnia 16.2.2013 sa „biezki“ w Malatinej, bedziemy tam z nasza grupa z Vyšného Kubína, zapraszamy.

 3. Na lyziarskom prechode Cez pat chotarov som bol prvy krat, profil trate mi velmi vyhovoval. Tu by som sa chcel podakovat tvorcom samotnej trate ako aj tvorcom tejto uzitocnej stranky s velmi peknym a prehladnym design a dodatocnym komentom k predmetnej akcii plus dolozenie fotiek a vyskoveho profilu trate. Dakujem. Len tak dalej!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *