Kalendár prechodov 2015

Rok ubehol ako voda, a podľa kalendára sa o niekoľko dní začne zima. V našich končinách však tomu nenasvedčuje skoro nič, sem-tam zasnežené vrcholky hôr.

Predstavme si však.. že v noci začne snežiť. Pekne zľahka bude padať sniežik – na dvor, na cesty, na lúky a lesy a raz-dva bude všetko biele. Ale my spíme doma a tak nás ráno prekvapí krásnou bielou krajinou. Po chodníkoch sú cestičky šľapají a deti si gúľajú snehuliakov.

Zvieratá v prírode to majú o čosi ťažšie, ale príroda si poradí, poradila si mnoho rokov skôr, ako v praveku leňochod Sid vymyslel lyžovanie. Doma je teplo, ale poďme von, na prechádzku zimnou krajinou, ktorá má neobyčajné čaro – jesenné tmavé farby sa razom zmenili nie na jednoliatu bielu krajinu – ale na krajinu tisícky snehových čiapok plnú odtieňov bielej a modrej. Čerstvý sneh sa na slnku trbliece a za krkom chladí, vločky na rukaviciach ukazujú každá svoj neobyčajný tvar a chladný vzduch nám líca farbí do červena.

Predstavme si, že toto je naozaj. Že je január, a von je to tak, ako to v zime má byť. A tak víkend čo víkend nás to ťahá niekam von, do toho studeného snehu zanechávať za sebou biele stopy. Práve preto pre nás stovky ľudí po celej Orave chystajú množstvo športovo-kultúrnych podujatí, na ktorých sa môžete prejsť krásnou Oravskou prírodou, zašportovať a stretnúť pri tom milých ľudí.

Akcií na Orave je cez 30 a je ťažké si pamätať všetky dátumy a podrobnosti; a aj organizátorov zvyčajne poteší, ak je ich podujatie obľúbené a príde naň viac účastníkov, ako v predošlom ročníku. Preto sme tu my s našim prehľadom zimných turistických a bežeckých prechodov. Veríme, že Vám opäť dokážeme poskytnúť dostatok informácií o celej zimnej sezóne, ktorá bude dúfajme lepšia, ako tá minulá 🙂

Sledujte našu stránku, príp. náš facebook, a my Vás budeme pravidelne informovať, čo sa kde chystá a aké sú aktuálne podmienky. Zatiaľ sme v polovici decembra a informácie sú zväčša len vo forme dátumu, aj to nie všetkých podujatí, preto ďalšie bližšie informácie očakávame v priebehu januára. Náš kalendár má momentálne 22 podujatí, z toho len 9 je aj s podrobnejšími informáciami. Týmto prosíme organizátorov o spoluprácu, a ďakujeme im za všetky informácie.

V najbližších dňoch nás čakajú vianočné sviatky, dni pokoja. Prajem nám všetkým, aby sme si v tomto čase oddýchli v spoločnosti našich najmilších, a verím, že sa stretneme na horách už aj „medzi sviatkami,“ snáď aj pri gúľaní tých snehuliakov 🙂
Jozef Jurík

 

1 názor na “Kalendár prechodov 2015

  1. Za všetku námahu a čas, ktoré Jojo s Radom nezištne vložili do tejto peknej, ale hlavne užitočnej stránky pre ľudí, ktorí majú radi sneh, lyže a smiech, sa odmenila Perinbaba a prikryla kraj snehom. Všetkým pre radosť. Prajem krásnu zimu.

    víla

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *