Malatinskou magistrálou 2013

Malatinskou magistrálouNa nádherných lúkach v okolí Malatinej sme už minulý rok bežkovali, rozhodli sme sa teda zúčastniť aj 12. ročníka prechodu Malatinskou magistrálou. Preventívne sme vyrazili trochu neskôr, aby sme rýchlejších neblokovali, ale pri tohtoročnej účasti to vôbec nepomohlo a bežkári sa zo štartu valili aj polhodinu po plánovanom ukončení registrácie.

Už po príchode do Malatinej bolo jasné, že ide o obľúbenú akciu. Odhadovaná účasť aktuálneho ročníka je 500 bežkárov a turistov. Po zaparkovaní sa naša 6-členná skupina dala dohromady, a s lyžami na pleciach sme vyrazili na štart – teda na miesto kde si väčšina účastníkov obúvala lyže. Takto sme prešli takmer kilometer z celkovej trasy, a pripojili sa ku červenej turistickej značke. Okrem tradične sivej oblohy, ako je už túto zimu pravidlom, nás prekvapili aj teploty od 2 do 5 °C – a nám amatérom, čo nevieme mazať, veru sneh chvíľami poriadne lepil. No čo, zažili sme už aj horší.

Trasa prechodu vedie krásnymi miestami a nenáročným, mierne zvlneným terénom, bez prudkých stúpaní a klesaní. Nad Veľkým Borovým sa stáča, a vracia naspäť ku Malatinej. Keďže sa nám išlo celkom dobre, tu niekde som sa nechal Romanom a Dušanom nahovoriť na dlhšiu variantu, no nepredbiehajme. Najskôr nás totiž čakalo tradičné občerstvovacie miesto pri Pajte, známej z filmu Sokoliar Tomáš. Ej, tam už bolo veru riadne veselo!

Po krátkom oddychu sme vyrazili ďalej, v ústrety krátkemu stúpaniu, a čoskoro odbočili na okruh okolo Heliáša (1186 m). Táto varianta meria 22 kilometrov, a predstavuje akúsi slučku – najskôr vedie približne jeden a pol kilometra po obojsmernom úseku, a potom obchádza vrch Heliáš v smere hodinových ručičiek. Okruh najskôr mierne stúpa, aby po dosiahnutí najvyššieho bodu celého prechodu vo výške 1100 metrov rovnako mierne a oddychovo klesal. Na kratšiu, 15 kilometrovú trasu, sa následne pripája v tom istom mieste.

Tu nás čakalo už len posledných pár kilometrov veselého zjazdu až do Malatinej. V cieli GPS ukázalo takmer presne 22 kilometrov, a 560 výškových metrov, pre kratšiu trasu to bolo 15 kilometrov, a 380 výškových metrov (GPX súbory oboch trás na stiahnutie). V sále kultúrneho domu sa už hralo, spievalo a tancovalo, a tak sme tento vydarený prechod zakončili výbornou kapustnicou, a pobrali sa domov. Ďakujeme!

4 názory na “Malatinskou magistrálou 2013

  1. Nedá mi nepridať svoj názor na jednú z ďaľších vydarených akcí v rámci oravského bežkárského kalendára Malatinskou magistrálou.Aj my sme pricestovali z Prievidze ale autami.Boli sme tam už po tretí krát.Vlani to nevyšlo pre veľmi zlú zjazdnosť ciest.Až si spomínate tak poriadne prisypalo.Tento rok to vyšlo aj keď tá teplota veľmi nie.Ale dalo sa na drruhý pokus aj namazať.Ráno pri zápise šišky nemali chybu.Sľubil som manželke,ktorá nemohla ísť pre týždeň zlomenú ruku,že jej jednu donesiem.Ale dostal som len sľub , že až zostane lebo je veľa účastníkov.Trasa bola ako vždy okolo Malatinej.Snehu neúrekom ľudí tiež už chýbalo len to slnko.Tradične pri Pajte bolo veselo.Nechýbal ani oravský miestny klaun Vlado.Po absolvovaní trasy hlavne dlhhé zjazdy v kulturáku už začínalo byť veselo.Tradične dobrá kapustnica ako vždy.A už sa začali pesničky miestnej skupiny dievčat z harmonikou neskôr aj husličky a basa.No skrátka veselo ako má byť.A peknou bodkou na záver bola tá sľúbená šiška. Takže pekná akcia za nami .Poďakovanie patrí všetkým organizátorom,ktorí sa na nej podieľali.A povieme to aj iným………….

  2. Bolo super, moj len druhy prechod, ale tesi ma ze prave dnes sa najdu ludia, ochota a peniaze taketo nieco organizovat. Ucast velka, mna az prekvapila, dufam ze tento druh sportu sa bude dalej rozsirovat, zasluzi si to. Domaci spravili v kulturaku spevom vybornu naladu. Kto nebol moze lutovat ;).

  3. Po dobrých minuloročných skúsenostiach účasti na lyžiarskom prechode malatinskou magistrálou sme sa tešili aj na túto účasť a snehové podmienky nasvedčovali tomu, že to bude opať dobrá akcia. My chodíme na túto akciu z Prievidze – celý autobus. Tradičné prihlasovanie – zaplatenie účastníckeho poplatku, dostal som kartičku účastníka síce bez šnórky, ale povedal som si – asi nevyšlo na všetky, kartičku som odložil do vetrovky a viac som ju nevyťahoval. Aké však bolo moje prekvapenie doma, keď som zistil, že kartička bola z roku 2010! Tak to bola sila! Takéto pozornosti z akcií si už dlhé roky odkla-dám a teraz toto. Veľmi ma to sklamalo a pokazilo dobrý dojem z inak vydarenej akcie! A k tomu snehu – problémy mali aj skúsenejší bežkári, nielen začiatočníci. Napriek tejto nepríjemnej skúsenosti dúfam že organizátori si už dajú lepší pozor na to, čo prezentuje ich úsilie (možno sa chceli zbaviť starých čo im z iných rokov ostali a ne-mali dosť nových – ale to sa takto nerobí!)!!!!!

    • Ďakujeme za komentár! K tým kartičkám – chvíľu sme sa bavili so starostom, a spomínal, že sa im všetky kartičky pre rok 2013 minuli – účasť skrátka prekonala očakávania. Zrejme improvizovali, aby každý aspoň niečo dostal. My sme sa registrovali pár minút po 9h a ešte sme dostali kartičky s aktuálnym ročníkom, váš autobus z Prievidze som myslím videl prichádzať práve keď som sa prezúval, zrejme ste prišli až krátko po nás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *