Prehľad víkendu 26. – 27.1.2019

Pred nami je prvý z najsilnejších víkendov sezóny, a snehu – ako isto viete – je na Orave na rozdávanie. Dokonca je ho tak veľa, že nedeľný prejazd Skorušinou musel byť zrušený z dôvodu nepriechodnosti trás spôsobenej popadanými stromami.

Sneženie už ustalo, a po niekoľkých mrazivých dňoch na stvrdnutý sneh pripadla tenká vrstva čerstvého prašanu. Prechody sa teda konajú len v sobotu, a je ich na výber šesť:

  • Biela stopa obce Horná Lehota – prechod sa koná podľa plánu, snehu je dostatok, k dispozícii je 7 km dlhá trasa pre bežky a 5 km dlhá trasa pre peších (jedným smerom)
  • Cez päť chotárov vo Vyšnom Kubíne – celá 20 km trasa je zjazdná na bežkách, 80% dĺžky tvorí prachový sneh, inde je kôra. Stopu pre peších sa pod Chočom pre hlboký sneh nepodarilo pripraviť, preto jednoznačne doporučujeme bežky – peši je možné prejsť len 4 km úsek a potom sa vrátiť po tej istej trase.
  • Vaňovským chotárom – snehu je veľa a jednoznačne doporučujeme bežky – pešia trasa je ťažko priechodná, a vďaka veľkému množstvu snehu sú aj parkovacie možnosti v obci obmedzené – prosíme všetkých o ohľaduplnosť a minimalizovanie počtu vozidiel.
  • Zimný prechod Dlhánskym chotárom – trate sú pripravené pre peších aj bežkárov, miesto registrácie sa z dôvodu rekonštrukcie kultúrneho domu presúva pred predajňu COOP Jednota. Ak máte pásy na bežky, doporučujeme ich nalepiť už doma, peší turisti – nezabudnite si paličky! 🙂
  • Jasenickým chotárom – všetko platí, snehu je dosť a trate sú pripravené.
  • Goralova bežka v Rabčiciach – prechod sa po odklade z minulého týždňa (z dôvodu nadbytku snehu) koná a všetko je pripravené.

Keďže snehu je naozaj veľa, upozornenie z Vaňovky platí všade – chceli by sme všetkých účastníkov poprosiť o ohľaduplnosť pri parkovaní a pokiaľ je to možné, o obmbedzenie počtu vozidiel kvôli stiesneným možnostiam parkovania. Dávajte si pozor aj na tratiach, padanie konárov by už hroziť nemalo, no môžete miestami naraziť na zľadovatelý sneh, alebo naopak, prekvapivo hlboký závej. 🙂

Do kalendára nám v priebehu týždňa okrem drobných aktualizácií pribudli aj dve novinky: v Oravskom Veselom nám potvrdili termín, a v Námestove sa bude konať úplne prvý ročník novej akcie s názvom Námestovský zimný prechod.

Prajeme vám krásny víkend na horách, a šťastný návrat domov. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *