Šiestimi chotármi 2014

karticka_poruba_webOravská Poruba, sobota, prvého februára 2014. Mierne zamračené. Červená trasa, slabých 15 kilometrov. Priemerná teplota o 15°C vyššia (ba aj viac) než pred týždňom vo Vyšnom Kubíne. Organizácia, značenie, kapustnica – na jednotku! Aj tak by sa dal zhrnúť aktuálny ročník prechodu Šiestimi chotármi.

Ráno sme vyrazili v podobnej zostave ako pred týždňom, akurát pribudla štvornohá turistka (ktorá nabehala, odhadujem, možno aj 30 kilometrov) a keďže sme sa napevno dohodli už v piatok večer, bolo to bez pochybností alebo ranného zaváhania. Organizátori pre nás pripravili až 3 trasy – dve bežkárske (červenú a žltú) a jednu krátku pre peších (modrú). Ako je túto zimu zvykom, išlo sa len pešo, ale dostali sme na výber – pripravené a vyznačené boli všetky 3 varianty.

Vybrali sme sa teda svižným krokom po červenej. Značenie bolo výborné, naozaj sa nedalo zablúdiť – na križovatkách boli tabuľky so šípkami, na stromoch a lúkach zase stužky vo farbe zvoleného okruhu. Napriek tomu, že ide o trasu podobnú kubínskemu trnkobraniu, navštívili sme aj nejaké nové miesta – vrátane najvyššieho bodu trasy Pečkova (trasa bola oproti pôvodnému plánu mierne upravená, keďže sa šlo pešo). Naša trasa ďalej pokračovala na hranicu chotárov na Hrádku, a potom naspäť oblúkom, ponad Jasenovú a cez Vrchy naspäť do Oravskej Poruby.

Výškový profil červenej trasyV kultúrnom dome náš už čakala príjemná a pohodová atmosféra a nechýbala vynikajúca kapustnica doplnená šiškami a inými pochúťkami. Bola parádne kyslá, ako sa patrí! Prechod Šiestimi chotármi som absolvoval prvý krát, a veru neľutujem. Naša trasa mala nakoniec 14,4 km a nastúpaných výškových metrov bolo približne 520. Pre záujemcov je tradične k dispozícii aj GPS záznam našej trasy (červenej). Nezabudnite si pozrieť tiež rozsiahlu fotogalériu od Jána Sopúcha.

Teplota sa celý čas držala nad nulou, ale zem nebola ešte úplne roztopená (alebo bolo tak sucho?) takže ani s blatom to nebolo také zlé. A odradiť sa podľa kroniky nenechalo takmer 250 registrovaných účastníkov.

Aj touto cestou ďakujeme organizátorom, a tešíme sa opäť o rok!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *