Zázrifské kopŕcaňä 2013

LyžeKopŕcaňä sme absolvovali až v 8-člennej partii, a napriek tomu že ide opäť o akciu na domácej pôde, pre všetkých z nás to bola tento rok premiéra. Trasa viedla terénom známym z letných prechádzok, ale odhalila nám po prvý krát svoju zimnú tvár. A veta „trať je ľahká, má 12 kilometrov„, ktorá zaznela počas organizačných pokynov pri štarte, rezonovala v našich mysliach počas prechodu ešte veľa krát.

Špecialitou tejto akcie je trasa, ktorá sa každý rok mení. Tá tohtoročná viedla pekne do kruhu, ponad ústredie a Dolinu, potom Tesnou dolinou až do sedla pod Kýčerou, a ďalej ponad Ráztoky a Grúne naspäť ku Kultúrnemu domu, odkiaľ sa štartovalo. Na krátkych 12 kilometroch však nazbierala takmer 600 výškových metrov – v Zázrivej to ináč ani nejde – takže sa nejednalo úplne o prechádzku, a dĺžka bola vzhľadom na pomery tak akurát.

Po rannom posilnení a zahriatí sa konalo aj skupinové fotenie, vypočuli sme si krátke pokyny ku trase, a podaril sa nám dokonca pekný hromadný štart. Poctivo sme sa zaradili na chvost výpravy, a vydali sa čeliť nástrahám trate. Po necelom kilometri sa kocháme  výhľadmi, keď tu zrazu pod Pálenicou vidíme zblúdilého lyžiara, ukrajujúceho výškové metre, aby sa pripojil ku výprave. Napíname zrak, ale ostávame neistí až do posledných chvíľ – dnes sa ku prechodu predsa len pripojil aj Jojo Jurík vo svojom slávnostnom drese, a na vzácnych historických lyžiach, ktoré 50 rokov rokov nevideli sneh. Hneď sa nám kopŕcalo veselšie. Čoskoro však prišiel prvý zjazd, ktorý preveril naše schopnosti jazdy v ťažkom hlbokom snehu. Našťastie miesta bolo dosť, a nebolo do čoho naraziť, takže sme to zvládli v zdraví a bez úrazov, až na pár paličiek, ktoré nezvládli ťarchu brzdenia a potrebovali prvý ski servis.

Nasledovalo opäť krátke stúpanie nasledované miernym klesaním až do záveru Doliny a ústia Tesnej doliny, v ktorej nás čakalo najdlhšie súvislé stúpanie až do sedla pod Kýčerou. V Tesnej to bola hotová zimná idylka, ako v rozprávke. Stúpanie dalo zabrať, ale aspoň nám v sedle, kde už dul riadny vietor, nebola zima. Postupne sa pridalo aj husté sneženie, takže sme sa dlho nezdržali a vydali sa v ústrety novým zjazdom. Tento krát sa ale bolo treba uhýbať stromom aj domom, takže o zábavu bolo postarané. Takto sme prišli až ku najužšiemu miestu celej trate – zasneženej lavičke nad zamrznutým potokom, ktorá preverila schopnosti nejedného z nás, a slabšie nátury radšej odopínali lyže.

Prišiel pohodový úsek po odhrnutej ceste, ktorá sa kľukatila pomedzi chalúpky. Za pekného počasia by sme si tu užili výhľady na Malú Fatru s dominantným Rozsutcom… nám sa však sneženie pomaly začalo meniť na sneh s dažďom – vetrovky sme už mali premočené – a po návrate na lúky sa na lyže začali lepiť kopytá ťažkej lepkavej zmesi. To nám ale nemohlo ubrať na nálade. Na záverečné klesanie som všetkých psychicky pripravoval už od rána, ale keď sme boli aj nejaké 2 kilometre pred cieľom o 250 metrov vyššie, než kapustnica, bolo jasné, že to bude náročné – hlavne vzhľadom na to, že nepôjde o voľné lúky, ale chodníček pomedzi stromy.

Snehu tu bolo neúrekom, bol ťažký, a slušne rozjazdený, ale nezľakli sme sa. Čoskoro sme pochopili pravý, hlbší zmysel názvu akcie. Kopŕcali sme sa krížom krážom po lúkach, pomedzi stromy, padali na zadky, na nosy, doľava, aj doprava, a užili sme si pri tom dosť zábavy. Ako sme sa dopočuli, niektorí účastníci spytovali voľbu záverečného úseku, no myslím že bez neho by to nebolo kopŕcaňä. A tak sme sa dokopŕcali až do cieľa, kde nás už čakala naozaj výborná kapustnica, a čo doceňujem ešte viac, stolovaná v naozajstných tanieroch, a s nerezovými lyžicami! Mňam. Lepšie to ani nemohlo dopadnúť.

Výškový profil trasyZopár faktografických údajov na záver: GPS nám v závere trasy ukázalo 12 a pol kilometra, a nejakých 500 – 550 výškových metrov (GPX súbor na stiahnutie). Počasie nám veľmi neprialo (teplota +1 až +2 °C, sneženie resp. sneh s dažďom) ale snehu bolo dosť, a zábavy tiež. S výhľadmi pre tých, ktorí tieto miesta navštívili prvý krát, by to bolo dokonalé. Zapísaných bolo približne 75 účastníkov, a niektorým sa tak zapáčilo, že sa prekopŕcali až do nedele. Ďakujeme organizátorom, a tešíme sa opäť nabudúce!

PS: Odkazy na ďalšie galérie nájdete pri podujatí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *